TheTimesTribune.com, Corbin, KY

March 21, 2013

The Media's Picks

Clay’s McDaniel, Bell’s Morris named 13th Region Media Boys and Girls Players of the Year


The Times-Tribune

CORBIN — By Les Dixon / Sports Editor

Clay County sophomore Tyler ‘Chip’ McDaniel and Bell County sophomore Maci Morris captured the 2013 13th Region Media Boys and Girls Player of the Year awards.

McDaniel guided his team to a 26-7 record, including a 49th District championship and the school’s first 13th Region championship dating back to 2001.

He played a big part in Clay County’s 15-game win streak during the end of the season and he also led the Tigers with an 18.5 scoring average. He was a threat from three-point range, knocking down 71-of-195 three-point attempts (36.4 percent) and led the state in free throw shooting by connecting on 146-of-168 attempts (86.9 percent). McDaniel was only one of four players (Barbourville’s Devon Mills, South Laurel’s Zac Baxter and Jackson County’s Jordan Fox) that were named on every media voting ballot this season.

Morris earned Player of the Year honors by guiding her team to a 27-6 record along with a 52nd District title and an appearance in the 13th Region title game. She led the 13th Region by scoring more than 21 points a game while finishing the year connecting on more than 50 percent of her shot attempts. Morris was one of only four players (Whitley County’s Brandi Smith, Clay County’s Cheyenne Madden and Clay County’s Morgan Chesnut) to be named on every media voting ballot this season.

Clay County coach Robert Marcum was named Boys Coach of the Year after guiding the Tigers to a 26-7 record and the school’s first 13th Region title in 12 years.

Marcum’s squad lost four of five games during the midway point of the season before winning 15 games in a row, which included an 84-76 win over Harlan County in the 13th Region title game.

Corbin coach Jennifer Parsons was named Girls Coach of the Year after guiding the Lady Redhounds to a 27-9 record, a 50th District championship and the program’s first 13th Region championship since 1981.

Corbin got off to a slow start, going 2-4, which included 20 and 33-point losses to Bell County, the same team the Lady Redhounds beat in the 13th Region title game, 63-60.

North Laurel eighth grader Peyton Broughton was named Boys Newcomer of the Year while Middlesboro seventh grader Blair Green captured the Girls Newcomer of the Year award.

Broughton averaged 9.6 points on the season, 7.2 rebounds, 3.8 steals and 4.1 assists this season. Green led the Lady Yellow Jackets with a 14.4 scoring average and also pulled down six rebounds per game.

Boys

13th Region Media

First Team

(Listed in order of highest vote point total)

G – Tyler McDaniel, Clay County

F – Devon Mills, Barbourville

G – Tyler Brewer, Harlan County

G – Zac Baxter, South Laurel

G – Jordan Fox, Jackson County

Second Team

 

(Listed in order of highest vote point total)

F – Stephon Lyttle, Clay County

C  – John Simpson, Pineville

G – Hunter Grubb, Corbin  

F – Marty Bowling, Clay County

G – Matthew Barger, K. Central

Third Team

(Listed in order of highest vote point total)

G – Marcus Carson, No. Laurel

C – Jake Allen, North Laurel

C – Robbie Igo, Corbin   

G – Alex Sergent, Harlan County

(tie) G – Donnie Foister, M’boro

(tie) G – Kody Reed, Clay County

Honorable Mention

(Listed in order of highest vote point total)

Kendrick Henson, North Laurel; Tyler Potter, Bell County; Erik Young, Red Bird; Steven Wagers, Jackson County; Jeffrey Adams, Knox Central; Austin Poindexter, Middlesboro; Blake Sanders, South Laurel; Aaron Caldwell, Harlan County; Michael Powers, Whitley County; Corey Shelton, Williamsburg; Skylar Griffith, Williamsburg; Boston Bryant, Whitley County; Zach Farley, Corbin, Alexander Phipps, Barbourville; Kevin Goins, Corbin; Zach Smith; Lynn Camp, Peyton Broughton; North Laurel; Jarrod Rice, Clay County; Tobie Merida, Knox Central; Austin Rush, North Laurel; Trevor Hill, Corbin; David Byron Asher, Pineville; Isaiah Johnson, Harlan.

Girls

13th Region Media

First Team

(Listed in order of highest

vote point total)

F – Maci Morris, Bell County

G – Brandi Smith, Whitley Co.

F – Cheyenne Madden, Clay Co.

C – Morgan Chesnut, Clay County

C – Taylor Arthur, South Laurel

Second Team

(Listed in order of highest vote point total)

G – Miranda Wilson, Corbin  

G – Brooklyn Massingill, Harlan Co.

G – Kayla Wilson, Corbin  

F – Kara Erslan, Barbourville

G – Jenna Mills, Knox Central

Third Team (Listed in order of highest vote point total)

G – Mariah Johnson, Whit. Co.

G – Jessica Sanders, Bell County

C – Sarah Evans, Harlan County

G – Kayla Smith, Lynn Camp

C – Kelsey Erslan, Barbourville

Honorable Mention

Bethany Powers, Whitley County; Blair Green, Middlesboro; Hollie Disney, Corbin; Devin Enix, Pineville, Cassi Shippy, Knox Central; Sarah Ashley, Corbin; Jessica May, Lynn Camp; Jourdan Ledford, Harlan; Carissa Conlin, Williamsburg; Kendall Ellington, North Laurel; Emily Clonce, South Laurel;  Kaitlyn Stittums, Harlan County; Merita Burke, Lynn Camp; Kandace Craig, Whitley County; Sarah Robinson, Clay County; Cassandra Johnson, South Laurel; Jayci Cotton, Clay County; Morgan Garnett, Bell County.